Įsirengus saulės elektrinę Lietuvoje, asmenys ir įmonės gali pasinaudoti keletu valstybės siūlomų finansinių paskatų ir kompensacijų. Šių paskatų tikslas – skatinti atsinaujinančios energetikos plėtrą, mažinti iškastinio kuro naudojimą ir prisidėti prie švarios energijos gamybos. Šiame straipsnyje pateikiama svarbiausia informacija apie galimas kompensacijas ir finansines paskatas, kurias gali gauti saulės elektrinės savininkai Lietuvoje.
Paramos programos įsigyjant saulės elektrinę
Lietuvoje veikia keletas paramos programų, kurios subsidijuoja saulės elektrinių įrengimą privačiuose namuose ir įmonėse. Viena populiariausių – Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) administruojama programa. Ji gali padengti iki 30% saulės elektrinės įrengimo išlaidų, priklausomai nuo projektui skirtų lėšų dydžio ir specifikacijų.
Neto matavimo sistema („net metering“)
Įsirengus saulės elektrinę, galima taikyti neto matavimo sistemą. Tai reiškia, kad nesuvartota pagaminta elektros energija yra perduodama į bendrąjį tinklą, o vartotojui už ją yra skaičiuojami kreditai. Vėliau, kai saulės elektrinė negamina pakankamai energijos (pavyzdžiui, naktį ar žiemos metu), galima naudotis šiais kreditais, kad padengti suvartotos energijos išlaidas. Tai leidžia žymiai sumažinti elektros sąskaitas.
PVM lengvata
Lietuvoje taikoma lengvatinė pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo schema saulės elektrinių įrengimui. Nuo 2021 metų saulės baterijų ir jų įrengimo darbai gali būti apmokestinami 9% PVM tarifu, kas yra žymiai mažiau nei standartinis 21% tarifas. Ši lengvata padeda sumažinti pradinę saulės elektrinės įrengimo investiciją.
Green Investment Scheme (GIS)
Ši schema leidžia įmonėms gauti finansavimą saulės energijos projektams, ypač didesniems pramoniniams objektams. GIS lėšos padeda finansuoti saulės parkų kūrimą, skatindamos didesnę atsinaujinančios energijos gamybą.
Vietinės savivaldybės subsidijos
Kai kurios savivaldybės Lietuvoje siūlo papildomas subsidijas ar paramą asmenims, įsirengiantiems saulės elektrines. Šios subsidijos dažniausiai priklauso nuo konkretaus regiono politikos ir galimybių, todėl saulės elektrinės savininkams rekomenduojama susisiekti su savo savivaldybe dėl galimų pasiūlymų.
Įsirengus saulės elektrinę Lietuvoje, galima pasinaudoti įvairiomis finansinėmis paskatomis ir kompensacijomis. Tai ne tik sumažina pradinę investiciją, bet ir padeda ilgainiui sutaupyti lėšas už elektrą. Saulės elektrinių plėtra yra svarbus žingsnis siekiant tvarumo ir energetinės nepriklausomybės, todėl valstybės skatinimas yra esminis veiksnys šiame procese.